فرز الماسه

1 2 4

توضیحات فرز الماسه

فرزهای الماسه از به هم چسبیدن ذرات ریز زاویه‌دار و نوک‌تیز (معمولا الماس) ساخته می‌شوند. این فرزها بهترین انتخاب برای هندپیس‌هایی با سرعت بالا بوده و برای تراشیدن قسمت‌های سخت دندان بسیار مناسب‌اند. اگر از فرزهای الماسی به درستی استفاده شود طول عمر بسیار بالایی خواهندداشت.

فرزهای الماسی، با توجه به متد درمانی دندانپزشک، درجه زبری بسیار نرم ( 38 الی 44 میکرون) تا فوق العاده خشن (125 الی 150 میکرون) را شامل می شوند. این فرزها به علت طول عمر زیاد و کارایی قابل قبول‌شان، در اشکال و اندازه‌های متنوعی در دسترس دندانپزشکان قرار می‌گیرند.

فرز الماسه برای برداشت اجسام شکننده‌ای مانند مینا و سرامیک مناسب‌تر است؛ در حالی که فرزهای تیغه‌دار کارباید، در تراشیدن اجسامی مانند عاج بهتر عمل می‌کنند. فرزهای الماسی به دلیل کاهش شدید اثربخشی در بلند مدت، طول عمر کوتاهی دارند. این فرزها اغلب با زباله مسدود شده و به دلیل حرکت سنگ زنی نیز به سرعت فرسوده می‌شوند.

فرزهای الماسی به اشکال مختلف و در طیف وسیعی از سنگ ریزه‌ها در اختیار دندانپزشکان قرار می‌گیرند. میزان زبری و سطح خشن این فرزها از فوق العاده ریز تا

فوق العاده درشت را شامل می‌شود. هنگام بریدن مواد ترمیمی چینی، فرزهای الماسی بسیار موثرتر هستند.

قسمت‌های مختلف فرز الماسی

فرزهای الماسی نیز مانند تمامی فرزهای دندانپزشکی، از چند قسمت اصلی تشکیل شده‌اند. دندانپزشک با توجه به نوع عملیات و نیازش یکی از این فرزها را انتخاب کرده و عملیات را به اتمام می‌رساند. توجه داشته باشید که مهم‌ترین بخش تمامی فرزها، ساق یا بدنه و سر فرز است.

سه نوع اصلی ساقه در فرزها وجود دارد که عبارتند از:

 • ساق بلند مستقیم
 •  ساق از نوع لچ
 •  ساق اصطکاکی

جالب است بدانید که بیش از 5000 نوع فرز دندان وجود دارد که از نظر شکل، اندازه یا موادی که از آن ساخته شده اند از یک‌دیگر متمایز هستند؛ این مسئله باعث شده است که فرزها یکی از محصولات فراوان در انبارهای دندانپزشکی باشند.

به همین دلیل، فرزهای دندان دارای کد استاندارد یا ISO مشخصی هستند که همه سازندگان از آن به عنوان روش تشخیص استفاده کرده و تشخیص دقیق فرز مورد نیاز را کمی برای خودشان آسان‌تر می‌کنند. این کدگذاری با در نظر گرفتن پارامترهای مختلف فرزهای دندانی ایجاد می‌شود و آن‌ها را از یک‌دیگر متمایز می‌کند.

بخش‌های مختلف بدنه فرز

بدنه یک فرز از سه بخش اصلی Head، Neck و Shank تشکیل شده است. شنک، اساسی‌ترین بخش فرز بوده و قسمتی است که درون هندپیس قرار گرفته و حرکت آن را به درون فرز منتقل می‌کند. فرزها با توجه به فرم شنک، انواع مختلفی دارند:

 • (Friction Grip (FG
 • (Right angle/Latch-type (RA
 • (Straight handpiece (HP

تفاوت بین فرزهای دندانی HP، RA و FG

فرزهای HP یا “هندپیس” دارای ساقه مستقیم و بلندتر با قطر ساقه 2.35 میلی متر هستند. این نوع خاص از فرز روی هندپیس‌های کم سرعت استفاده شده و در انواع جراحی‌ها و کوچک کردن دندان‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فرزهای FG BurFG یا “گیره اصطکاکی” توسط دندانپزشکان هنگام کار با هندپیس‌های سرعت بالا استفاده می‌شوند. آن‌ها شافت صافی داشته و معمولاً با طول 20 میلی‌متر و قطر 1.6 میلی‌متر در اختیار دندانپزشک قرار می‌گیرند.

فرزهای RA یا “زاویه راست” به هندپیس‌های ضد زاویه با سرعت پایین و با یک بریدگی در انتهای دسته می‌چسبند. قطر شفت این نوع از فرزها نیز 2.35 میلی‌متر بوده و با همان شکل ساقه‌های FG در دسترس هستند.

سیستم شماره‌گذاری فرزها چگونه است؟

با توجه به تنوع بالای شکل و اندازه‌ فرزها، سیستم‌های شماره‌گذاری استانداردی برای شناسایی آسان فرزها و امکان انتخاب بهترین فرز، روی محصولات قرار گرفته است. در حالت کلی می‌توان گفت دو سیستم اصلی برای شماره‌گذاری فرزها مورد استفاده قرار می‌گیرد:

سیستم‌های شماره‌گذاری ایالات متحده و ISO (سازمان استاندارد بین‌المللی). سیستم شماره گذاری ایالات متحده بیشتر برای فرزهای کاربیدی استفاده می‌شود و به طور کلی یک عدد 1 تا 4 رقمی است.

سیستم شماره گذاری ISO در سال 1979 معرفی شد و فرزهای دندانی را با یک کد 15 رقمی برچسب‌گذاری کرد که به 6 بخش تقسیم می‌شوند:

 • نوع فرز به عنوان مثال: الماس/کاربید
 • نوع ساقه به عنوان مثال: مستقیم (HP)
 • طول کل فرز
 • شکل سر برای مثال: سر توپ
 • نشانه شن به عنوان مثال: درشت / خوب
 • اندازه حداکثر قطر سر

معرفی جامع انواع فرز الماسه

شما به عنوان دندانپزشکی که قصد استفاده از فرزهای الماسی را دارد؛ دو انتخاب پیش رویتان خواهید داشت؛ فرزهای الماسه استاندارد و یکبار مصرف. برای انتخاب بهترین فرز، ابتدا باید نوع عملیات و نیازتان را مشخص کنید.

 فرز الماس استاندارد

به فرزهای الماسی با قابلیت استفاده مجدد فرز الماسه استاندارد گفته می‌شود. آن‌ها معمولاً قبل از استفاده، با روش‌های خاصی تیز و استریل می‌شوند. امتیاز ویژه این فرزها برای دندانپزشکان، قیمت مقرون به صرفه و عملکرد مناسبشان است.

 فرز الماس یکبار مصرف

همان‌طور که از نام آن‌ پیداست، این فرزهای الماسی یک‌بار مصرف بوده و باید پس از مصرف، دور انداخته شوند. البته توجه داشته باشید که این فرزها جنبه اقتصادی نداشته و نوعی هزینه اضافی محسوب می‌شوند!

انواع فرزهای الماسه از نظر اندازه سنگ‌ریزه

جالب است بدانید که فرزهای الماس دندانی در انواع مختلفی از لحاظ اندازه سنگ ریزه‌ها تولید می‌شوند. سنگ ریزه‌های ریزتر، جلا و پرداخت بالاتری را ارائه می‌دهند این درحالی است که سنگ‌ریزه‌های درشت باعث حذف مواد سنگین می‌شوند.

از فرز الماسه در کدام عملیات استفاده می‌شود؟

فرزهای الماسه در عملیات گوناگون دندانپزشکی به کار می‌روند. اغلب دندانپزشکان، فرزها را عصای دستشان در انواع جراحی‌های اندودانتیکس و عملیات ترمیمی می‌دانند. در ادامه قصد داریم رایج‌ترین جاهایی که فرزهای الماسه در آن‌ها استفاده می‌شوند را معرفی کنیم.

 • آماده‌سازی حفره
 • آماده‌سازی تاج
 • منبت و آنله
 • برداشتن ساختار دندان
 • حذف آمالگام
 • آماده‌سازی سطوح پالاتینال
 • پولیش ترمیم ریز
 • تنظیم و برداشتن تاج
 • جداسازی (از جمله برداشتن اینتر پروگزیمال ارتودنسی)
 • علامت گذاری عمق برای فناوری روکش

کیفیت فرزهای الماسی مجموعه سلامت تجهیز لطیفی

اگر به یک فرز با دوام و مقرون به صرفه احتیاج دارید، بدون شک فرزهای الماسی بهترین گزینه پیش روی شما هستند. فرزهای الماسی در مقایسه با فرزهای کاربید، برش‌های تمیزتر و جلای بیشتری ایجاد می‌کنند. از طرف دیگر، فرزهای الماسه باکیفیت در اندازه‌های مختلف برای پاسخگویی به نیازهای دندانپزشکان موجود است.

ما می‌دانیم که فرز یکی از اساسی‌ترین ابزارآلات در مطب‌های دندانپزشکی است؛ به همین دلیل توجه به کیفیت انواع فرزهای فروشگاه لطیفی یکی از اصلی‌ترین اقداماتی است که انجام می‌دهیم. کیفیت بالای فرزهای الماسی سبب افزایش سرعت و عملکرد دندانپزشک و همچنین راحتی بیمار در طول عملیات می‌شود. به این دلیل سعی داریم از باکیفیت‌ترین و معتبرترین برندهای جهان، استانداردترین انواع فرزها را در اختیار دندانپزشکان عزیز قرار دهیم. برای دریافت مشاوره و خرید فرزهای الماسی کافیست از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت با ما در تماس باشید.