اندودانتیکس

توضیحات اندودانتیکس

بیش از نیمی از مراجعین دندانپزشکی، افرادی هستند که نیاز به ریشه درمانی دارند. پوسیدگی‌های دندانی که به سبب تعویق در درمان، با تخریب عاج و مینا به عصب می‌رسند، در بسیاری از مواقع سبب بروز دردهای شدید می‌شوند. البته این اتفاق به دلایل دیگری نیز مانند تحلیل و سایش دندان‌ها، بیماری‌های پیشرفته لثه یا شکستگی و… نیز می‌افتند. در ادامه قصد داریم مبحث اندودانتیکس و ریشه درمانی را کمی جزئی‌تر بررسی کنیم؛ همراه ما باشید.
اندودانتیکس چیست؟
آندودنسی یا اندودانتیکس (Endodontics) یکی از اصلی‌ترین تخصص‌های دندانپزشکی است که به درمان پالپ دندان و بافت‌های پیرامون آن اشاره دارد. اصطلاح اندودانتیکس از دو واژه یونانی “اندو” به معنی داخل و “ادونس” به معنای دندان گرفته شده است. قرارگیری این دو واژه کنار هم به مطالعه بخش درونی یا مغز دندان که به پالپ نیز معروف است؛ اشاره دارد.

پالپ دندان، داخلی‌ترین قسمت دندان است که توسط مینا و عاج محافظت می‌شود. این لایه‌های سفت محافظ، از مغز دندان در برابر انواع میکروب‌های محیط دهان مراقبت می‌کنند. پوسیدگی لایه بیرونی دندان سبب ایجاد حفره‌هایی در دندان شده و راه را برای نفوذ میکروب‌ها به پالپ باز می‌کند. از آنجایی که پالپ دندان پر از عصب‌ها و عروق خونی است، عفونت و التهاب در این قسمت می‌تواند منجر به درد شدید و حساسیت دندان شود.


اندودنتیست کیست؟
یک دندان درد شدید می‌تواند زندگی شما را برای مدت طولانی تحت‌تاثیر قرار دهد. اندودنتیست‌ها متخصصانی هستند که می‌توانند با انجام عملیاتی خاص، دندان شما را از مرگ نجات داده و درد شما را درمان کنند.

دندانپزشکان پس از اتمام دوره تحصیلی‌شان به عنوان دندانپزشک عمومی می‌توانند به درمان دردهای عادی مراجعین بپردازند. عده‌ای از دندانپزشکان عمومی با تکمیل نمودن دوره آموزشی پیشرفته به  متخصصین اندودانتیکس تبدیل شده و به عنوان اندودنتسیت شناخته می‌شوند. اندودنتیست براساس معلومات و تخصصی که دارد، قادر است درمان‌های عادی و پیچیده اندودنتیک مانند درمان ریشه، جراحی و فرآیندهای خاصی برای حفظ دندان پس از انواع آسیب‌ها را انجام دهند. اندودنتیست‌ها با استفاده از تکنولوژی‌ها و ابزارآلات پیشرفته‌ای می‎توانند دندان بیمار را حفظ کرده و لبخند طبیعی و همچنین زندگی بدون درد را به او هدیه دهند.
پالپ دندان؛ مرکز هزاران عصب و رگ خونی
پالپ دندان در واقع مرکز اعصاب و عروق خونی است که توسط لایه‌های سخت عاج و مینا محافظت می‌شود. مهم‌ترین بخشی که سبب رشد دندان‌های کودک می‌شود، پالپ دندان است. پوسیدگی‌های دندان که گاهی به دلیل مراقبت نادرست از دندان و لثه‌ها اتفاق می‌افتد و همچنین ترک خوردن مینا و عاج دندان سبب ایجاد عفونت و التهاب در پالپ خواهدشد که به آن پالپیت گفته می‌شود. پالپیت در بسیاری از مواقع با درد شدید دندان خود را نشان می‌دهد؛ البته لازم به توضیح است که در برخی مواقع التهاب پالپ ممکن است باعث ایجاد بیماری‌های جدی نیز باشد که در این موارد حتما باید به پزشک و دندانپزشک متخصص مراجعه کنید.
وظایف متخصص اندودانتیکس
در بسیاری از مواقع اندودنتیست و دندانپزشک عمومی هر دو می‌توانند به درمان ریشه بپردازند. باید در نظر داشت که مراجعین اندودنتیست‌ها جهت درمان پالپ بسیار بیشتر از دندانپزشکان عمومی است و آن‌ها به دلیل تخصص و معلومات بالاترشان، بیشتر با درمان ریشه و کانال‌های دندان سروکار دارند.

اندودنتیست می‌تواند علل پیچیده دندان درد را بیابد.
درمان مجدد ریشه: در این عملیات، اندودنتیست مواد موجود در کانال ریشه قبلی را که به درستی دندان را ترمیم نکرده بود، حذف و مواد درست را جایگزین می‌کند.
جراحی اورژانسی دندان: ترمیم آسیب‌های شدید و یا درمان عفونت‌های دندان برعهده اندودنتیست است.
کشیدن دندان: اگر بافت دندان به قدری آسیب ببیند که نتوان دندان را نجات داد؛ اندودنتیست اقدام به کشیدن دندان خواهد کرد.
ایمپلنت دندان: یکی از اصلی‌ترین وظایف اندودنتیست انجام جراحی ایمپلنت دندان است.
جراحی ریشه دندان: جراحی‌هایی مانند آپیککتومی ( برداشتن انتها یا ابتدای ریشه دندان)
درمان پوسیدگی دندان
آبسه دندان
درمان صدمات ناشی از ضربه
دندان ترک خورده

دندانپزشکان یا به نوعی می‌توان گفت اندودنتیست‌ها می‌توانند بسیاری از عارضه‌ها و دردهای پیچیده دندان را تشخیص داده و شروع به درمان آن کنند. از طرفی شما به راحتی می‌توانید هنگام نیاز به یک عمل جراحی اورژانسی و فوری به اندودانتیست مراجعه کنید تا او با استفاده از روش‌ها و تجهیزات متنوعی به درمان درد شما بپردازد.


نحوه آزمایش ریشه دندان
اندودنتیست‌ها برای تشخیص علل درد دندان، اغلب از راه‌های مختلفی مانند اشعه ایکس، سواب سرد و گرم و یا ضربه زدن روی دندان استفاده می‌کنند.

اشعه ایکس: با استفاده از اشعه ایکس می‌توان جزئیات واضحی از ساختار دندان را مشاهده کرد.
سواب سرد و گرم: اندودنتیست برای تست ریشه دندان، با استفاده از سواب سرد و گرم دندان را لمس کرده و میزان حساسیت آن را می‌سنجد.
ضربه زدن به روی دندان‌ها: با ضربه زدن به روی دندان‌ها می‌توان میزان گسترش التهاب را پیدا کرد، علی‌الخصوص اگر دندان به ضربه حساس باشد این کار نتیجه خوبی را در اختیار دندانپزشک قرار می‌دهد.

پس از تشخیص ریشه آسیب دیده، در طول درمان، متخصص اندودنتیست، بافت پالپ و بیمار را از داخل دندان برمی‌دارد؛ این کار می‌تواند به سرعت درد دندان شما را تسکین دهد. از طرف دیگر پس از اینکه بافت ملتهب برداشته شد، می‌توان از شر باکتری‌ها و احتمال آسیب بیشتر به سایر دندان‌ها نیز در امان ماند.
پس از انجام عملیات اندودنتیکس چه چیزی منتظر بیمار است؟
عمل‌های اندودنتیکس یا درمان ریشه اغلب به صورت سرپایی و در مطب دندانپزشک انجام می‌شوند. میزان درد و احساس بیمار پس از اتمام عمل، وابستگی کاملی به شدت مشکل و میزان حساسیت او در برابر درد دارد. عده زیادی از مراجعین بلافاصله پس از اتمام عملیات درمان ریشه به انجام فعالیت‌های روزانه‌شان برمی‌گردند. البته ممکن است عده‌ای نیز پس از اتمام عملیات و از بین رفتن اثر داروی بی‌حسی، دوباره احساس درد داشته باشند. در این مواقع بهتر است به دندانپزشک مراجعه کرده و بنابر صلاحدید او، دارو درمانی را برای کمتر شدن درد آغاز کنند.
انجام عملیات اندودانتیکس با تجهیزات تخصصی لطیفی
انجام تمامی عملیات‌های دندانپزشکی، از کوچکترین عملیات تا انواع جراحی‌ها، علاوه‌بر مهارت دندانپزشک نیازمند تجهیزات تخصصی است. انتخاب تجهیزات مناسب و به روز، مهم‌ترین کاری است که یک دندانپزشک مجرب قبل از شروع هر عملیاتی انجام می‌دهد.

مجموعه تخصصی سلامت تجهیز لطیفی با سال‌ها تجربه در زمینه واردات و فروش انواع تجهیزات تخصصی از معتبرترین برندهای سراسر جهان آماده ارائه خدمات به دندانپزشکان عزیز است. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره و انتخاب مناسب‌ترین ابزارآلات، از طریق راه‌های موجود در وب‌سایت، با ما تماس حاصل کنید.