فرز کارباید

توضیحات فرز کارباید

ازجمله ضروری‌ترین ابزارهای دندانپزشکی، فرزها هستند که آن‌ها را اغلب به عنوان عصای دست دندانپزشکان نیز می‌شناسیم. فرزها انواع متنوعی دارند؛ دندانپزشک براساس نوع عملیات و نیاز خود یکی را انتخاب کرده و به کار می‌برد. احتمالا بارها نام فرز کارباید که مشهورترین فرز در مطب‌های دندانپزشکی است، به گوشتان خورده است. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با این نوع فرز و کاربرد آن در انواع عملیات دندانی بیشتر آشنا کنیم.
فرز دندانپزشکی چیست؟
فرزهای دندانپزشکی، مته‌های ریزی برای دندان هستند که به منظور برش بافت‌های سختی مانند مینا و عاج مورد استفاده دندانپزشک قرار می‌گیرند. جالب است بدانید که بیش از 5000 نوع فرز دندان وجود دارد که از نظر شکل، اندازه یا سایر مشخصه‌های اساسی، از یک‌دیگر متمایزند. دندانپزشک باید براساس نیاز و متد درمانی خود یکی از انواع فرزها را انتخاب کرده و به کار ببرد.

مهم‌ترین انواع فرز دندانپزشکی کدامند؟
فرزهای دندانپزشکی براساس نوع کار، میزان زبری و نرمی و همچنین جنس‌شان به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. در ادامه قصد داریم نگاهی جزئی‌تر به انواع فرز، فرز کارباید و کاربرد آن در مطب‌های دندانپزشکی داشته باشیم، همراه ما باشید.
فرز کارباید و کاربرد آن در مطب دندانپزشکی
زمانی که فرز کارباید برای اولین بار در سال 1947 تولید شد، دندانپزشکان به دلیل کارایی سریع‌تر و قابل پیش‌بینی‌تر آن در مقایسه با فرزهای استیلی بسیار استقبال کردند. بارزترین مشخصه این فرزها، دقت بسیار عالی و سرعت بالایشان است. جنس فرزهای کاربایدی از تنگستن ساخته می‌شود که سه برابر سخت‌تر از فولاد است. از طرف دیگر، تنگستن به خوبی در برابر دماهای بالا مقاوم بوده و کار دندانپزشکان را ساده‌تر می‌کند.

فرزهای کارباید تنگستن به دندان‌پزشک‌ها کمک می‌کنند تا ساختار دندان را صاف کرده و به سطحی صیقلی دست پیدا کنند. از طرفی سخت بودن این فرزها سبب می‌شود که فرز بتواند به سادگی برش‌های تیزی ایجاد کرده و نسج دندان را بردارد. فرز کارباید قابلیت این را دارد که بدون کند شدن و یا شکستن تمامی عملیات برش را انجام دهد. مزیت بی‌نظیر این فرز برای دندانپزشکان، امکان استفاده چندین باره از آن است؛ برخلاف فرزهای الماسی شما می‌توانید بارها فرز کارباید را در عملیات خود به کار ببرید.

توجه داشته باشید که این فرزها، به دلیل تمایل بالایشان به شکست، بهتر است در سرعت‌های بالا مورد استفاده قرار بگیرند. از این فرزها می‌توان در جداسازی مواد ترمیمی مانند کامپوزیت‌های هیبریدی استفاده کرد، تفاوت اصلی این فرزها نتیجه تمیز و بدون اشکال آن‌هاست. کاربرد عمده فرزهای کارباید در آماده‌سازی حفره‌های دندانی، تکمیل سطوح ترمیم، جداسازی مواد قدیمی پرکننده، ایجاد فاصله بین دندان‌های به هم چسبیده و… است.

فرزهای کارباید تنگستن با ساقه‌های FG و RA عرضه می‌شوند. این فرزها اغلب هنگام اصلاح و تکمیل ترمیم‌های کامپوزیت استفاده می‌شوند. فرز تنگستن نسبت به فرزهای فولادی قیمت بالاتری دارد؛ اما این را با عمر کاری طولانی‌تر خود، جبران می‌کند.

فرزهای کارباید در مقایسه با سایر انواع فرزهای دندانی، به دلیل حداقل ارتعاش و “پیچ و خم” خود شناخته شده‌اند. از طرف دیگر این نوع از فرزها،  از ایجاد زباله بیش از اندازه جلوگیری کرده و کار را برای دندانپزشکان بسیار ساده‌تر می‌کنند. تنگستن تنها در قسمت سر فرز کارباید استفاده شده است؛ زیرا این ماده در مقایسه با فولاد شکننده بوده و به همین دلیل ساقه این فرزها از فولاد ساخته می‌شود.

فرز الماسه دندانپزشکی؛ مناسب برای هندپیس‌های High Speed
فرزهای الماسه از به هم چسبیدن ذرات ریز زاویه‌دار و نوک‌تیز (معمولا الماس) تهیه می‌شوند. این نوع از فرزها اغلب در هندپیس‌هایی با سرعت بالا مورد استفاده قرار گرفته و برای تراشیدن قسمت‌های سخت و مقاوم دندان به کار می‌روند. درصورتی که از فرزهای الماسی استفاده مناسبی داشته باشید عمر آن‌ها می‌تواند طولانی‌تر از حالت عادی نیز باشد.

دندانپزشک می‌تواند با توجه به متد درمانی خود، انواع فرزهای الماسی از جنس نرم ( 38 الی 44 میکرون) تا فوق العاده خشن (125 الی 150 میکرون) را انتخاب کند. این فرزها به علت طول عمر زیاد و کارایی قابل قبول، در اشکال و اندازه‌های متنوعی در دسترس دندانپزشکان قرار می‌گیرند.

لازم به توضیح است که فرز الماسه برای برداشت اجسام شکننده‌ای مانند مینا و سرامیک مناسب‌تر هستند در حالی که فرزهای تیغه دار کارباید، در تراشیدن اجسامی مانند عاج موثرتر عمل می‌کنند. از طرفی، می‌توان گفت فرزهای الماسی از آنجایی که در طولانی مدت با کاهش اثربخشی و عملکرد مواجه می‌شوند، باید در طی بازه‌های زمانی کوتاهی تعویض شوند. توجه داشته باشید که فرزهای الماسی اغلب با زباله مسدود شده و به دلیل حرکت سنگ زنی نیز به سرعت فرسوده می‌شوند.

تفاوت بین فرزهای الماسی و کارباید چیست؟
به طور کلی فرزهای کاربید و الماسی از نظر عملکردی متفاوت بوده و نمی‌توان این دو فرز را در یک دسته‌بندی قرار داد. روش کار فرز کارباید به گونه‌ای است که این فرز از تیغه‌های کوچکی برای برش دادن قطعات کوچک دندان استفاده می‌کند. این درحالی است که فرزهای الماسی، دندان به سمت پایین تراش داده و با سطحی ناهموار رها می‌کنند. پس از اتمام کار با فرزهای الماسی باید سطح دندان را با استفاده از ابزارهایی مانند پولیش، صیقلی کرد. البته این موضوع، برتری هیچ یک از فرزها را بر دیگر ثابت نمی‌کند و شما بایستی بر حسب نیاز و نوع خدمات خود از هر یک از این فرزها نهایت استفاده را ببرید.
نگهداری از فرزهای دندانپزشکی
جالب است بدانید که استریلیزاسیون مکرر، اثر برش فرزها را کاهش می‌دهد و باعث عملکرد ضعیف آن‌ها می‌شود. پس همیشه گوشه ذهنتان این موضوع را به یاد داشته باشید که تنها در مواقع ضروری نسبت به استریلیزه کردن فرزهای دندانپزشکی خود اقدام کرده و از شستشو و استریلیزاسیون مکرر خودداری کنید.
شکل‌های متنوع فرزهای دندانپزشکی
راه دیگری نیز برای طبقه‌بندی فرزها از طریق شکل آنها وجود دارد. این اشکال ممکن است به طور غیررسمی به عنوان “مخروط”، “گرد”، “نیزه” شناخته شوند، اما سیستم ISO به وضوح هر شکل را با یک کد تعریف می‌کند. به طور کلی از فرزهای گرد و گلابی برای آماده‌سازی حفره و آندرکات، فرزهای برش متقاطع برای تاج‌کاری و برش دادن دندان‌های چند ریشه و فرزهای تکمیلی برای تکمیل ترمیم‌ها استفاده می‌شود.

سخن آخر…

در این مقاله به بررسی جزئی‌تر فرز کارباید و تفاوت آن با فرزهای الماسه پرداختیم. هر یک از این فرزها بر حسب نیاز شما می‌توانند به کمکتان آمده و کار شما را آسان‌تر کنند. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که هنگام خرید فرز باید تمامی جوانب آن از جمله جنس، قطر، طول و… را مورد بررسی قرار دهید تا خریدی مطمئن و بدون دردسر داشته باشید. یکی دیگر از پارامترهای اساسی در خرید فرزهای دندانپزشکی، انتخاب برند و اطمینان از کیفیت آن است.

مجموعه سلامت تجهیز لطیفی به منظور ارتقای کیفیت خدمات دندانپزشکی، اقدام به تجهیز مطب‌ها، کلینیک‌ها و مراکز درمانی دندانپزشکی با استفاده از تجهیزات معتبرترین برندهای جهان می‌کند. برای خرید انواع فرزهای دندانپزشکی وارد فروشگاه شده و یا از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وبسایت با ما تماس بگیرید.