مواد اندودانتیکس

توضیحات مواد اندودانتیکس

از اصلی‌ترین عملیات‌هایی که در مطب‌های دندانپزشکی انجام می‌گیرد، ریشه درمانی یا اندودانتیکس است. این نوع از جراحی‌ها اغلب توسط دندانپزشکان متخصص و اندودنتیست‌ها انجام شده و نیازمند مهارت‌های خاصی است. دندانپزشک برای این که بتواند عامل درد دندان را پیدا کرده و اقدام به درمان کند باید علاوه‌بر دانش و مهارت خود، از ابزارآلات خاصی نیز کمک بگیرد. در ادامه این مقاله قصد داریم ابزار اندودانتیکس که در طول روند درمان مورداستفاده دندانپزشک قرار می‌گیرد را بررسی کنیم. اگر به دنبال خرید ابزارهای خاص درمان ریشه و تکمیل کردن تجهیزات مطب‌تان هستید، همراه ما باشید.
ابزارهای مهم در عملیات ریشه درمانی یا اندودانتیکس
دندانپزشکان سراسر جهان لیستی از مهم‌ترین ابزارآلات در عملیات درمان ریشه تهیه کرده‌اند که در ادامه به معرفی هریک از ابزارها خواهیم پرداخت. بررسی‌ها نشان می‌دهد که این ابزارها اعضای جدانشدنی از مطب هر اندودانتیست هستند.
گیتس دریل و پیزو ریمر دندانپزشکی
یکی از اصلی‌ترین ابزار اندودانتیکس که برای تراش دادن قسمت‌های سخت دندان، مانند عاج، استفاده می‌شود؛ فایل‌های گیتس دریل و پیزو ریمر است. پیزو ریمر برای تراش دادن دندان و قسمت‌های سخت آن مانند عاج به کار می‌رود. این فایل اغلب وارد کانال ریشه شده و کانال را به صورت خطی باز می‌کند.

از طرفی فایل گیتس برای تراش دادن خود دندان و قسمت‌های سختی مانند عاج مورداستفاده قرار می‌گیرد. این فایل از جنس استیل ضدزنگ بوده و در برابر شکستگی بسیار مقاوم است. تفاوت عمده فایل گیتس با پیزو این است که گیتس کانال را به صورت قیفی شکل باز می‌کند.
پین و پست دندان در عملیات اندو
دندان‌هایی که به میزان زیادی تخریب شده یا شکسته‌اند و تنها 1-2 میلی‌متر از تاج دندان باقی مانده، برای جای‌گیری مواد ترمیمی نیازمند پست و پین هستند. پست میله‌ای است که در جنس‌های مختلفی ساخته می‌شود و در داخل ریشه فرو می‌رود. این میله به اندازه 23 میلی‌متر از ریشه بیرون آمده و دندان را برای قرارگیری مواد آماده می‌کند.

پین دندان میله‌ای فلزی و پیچ مانند است که برای کمک به استحکام و بازسازی تاج دندان‌های تخریب شده به کار می‌رود. در واقع می‌توان گفت پین، یکی از انواع پست‌های پیش ساخته در دندانپزشکی است. زمانی که دندان به میزان زیادی دچار پوسیدگی شد و یا در برابر ضربه‌ای قرار گرفت؛ ساختار دندان قدرت کافی برای نگه داشتن مواد پرکننده را نخواهدداشت در این مواقع استفاده از پین بهترین راه‌حل است.
اپلیکاتور و میکروبراش، عصای دست اندودنتیست
امروزه یکی از مهم‌ترین تجهیزات در مطب‌های دندانپزشکی، میکروبراش‌ها یا اپلیکاتورهای متریال دندانی هستند. از این تجهیزات برای قرار دادن مستقیم مواد ترمیمی روی دندان استفاده می‌شود. مزیت مهم براش‌ها دسترسی به قسمت‌هایی از دندان است که به سادگی نمی‌توان به آن‌ها دست یافت. این تجهیزات عمدتا یکبارمصرف و دارای دسته‌ای پلاستیکی هستند که پس از هربار استفاده و قرار دادن مواد روی دندان، به دور انداخته می‌شوند.
رابردم دندانپزشکی، یکی از اصلی‌ترین‌ها در لیست ابزار اندودانتیکس
رابردم یا همان سد لاستیک، وسیله‌ای است که دندانپزشک توسط آن دندان را ایزوله و جدا می‌کند. این کار سبب می‌شود، محیط عمل به خوبی مشخص شده و خطایی در عملیات رخ ندهد. اصلی‌ترین وظیفه رابردم این است که از آسپیره یا بلعیده شدن اتفاقی وسایل کوچک، مواد و یا محلول‌های شستشودهنده جلوگیری کند. رابردم سبب می‌شود دندانپزشک یک محیط خشک، تمیز و دید بهتری در حین جراحی داشته باشد. به همین دلیل وجود رابردم در مطب هر اندودنتیستی ضروری است.
گوتا پرکا و کاربرد آن در عصب کشی
گوتا پرکا، ماده‌ای ترموپلاستیک و سازگار با محیط زیست است که برای پر کردن کانال خالی ریشه و عدم نفوذ باکتری در آن به کار می‌رود. زمانی که دندانپزشک، دندان بیمار را خالی کرده و به اصطلاح پالپ یا عصب را از آن خارج کرد، نوبت استفاده از گوتا پرکا است. در این عملیات ضروری است که کانال ریشه دوباره پر شود؛ گوتا پرکا گزینه مناسبی برای پر کردن کانال خالی و جلوگیری از ایجاد عفونت و بیماری در آن است.
فایل روتاری و نقش آن در درمان ریشه
یکی از اصلی‌ترین ابزارهای اندو، فایل روتاری است. این فایل به تنهایی توانسته در طی سالیان اخیر، به طور چشمگیری میزان خطای دندانپزشکان در درمان ریشه را کاهش دهد. اندازه فایل روتاری معمولا با توجه به نوع دندان و میزان گسترش پوسیدگی مشخص می‌شود. در حالت کلی می‌توان گفت فایل روتاری در عملیات اندو کاربردهای فراوانی دارد. برای مثال این فایل داخل کانال دندان قرارگرفته و از ایجاد ترک و شکاف جلوگیری می‌کند. از طرفی فایل روتاری قابلیت ضدعفونی و تمیز کردن قسمت‌های پوسیده را نیز دارد. با بهره‌گیری از یک فایل روتاری در عملیات اندو می‌توانید تا حد چشمگیری سرعت و کیفیت عملیات را بهبود ببخشید.
استند و نگهدارنده فایل روتاری
استفاده مداوم از فایل‌های دندانپزشکی، سبب شده است که دندانپزشکان برای سهولت استفاده به سراغ استندهای فایل روتاری و دستی بروند. این استندها در طول عملیات، فایل‌های دندانپزشکی را در خود جای داده و هنگام نیاز دندانپزشک آن‌ها در اختیار او قرار می‌دهند.
فایل دستی باربروچ
یکی از موارد مهم در عملیات اندو، خارج کردن مواد زائد از داخل کانال است. فایل دستی باربروچ با داشتن بدنه خاردار وارد کانال دندان شده و به سادگی مواد زائد را از کانال خارج می‌کند. این فایل از جنس فولاد ضدزنگ ساخته می‌شود. مزیت فایل دستی باربروچ برای دندانپزشکان انعطاف بالا و قابلیت اتوکلاو شدن فایل است. از طرف دیگر فایل دستی باربروچ در برابر شکستگی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد.
سیستم آبچوراتور
از دیگر تجهیزات دندانپزشکی مهم در عملیات اندو، دستگاه ابچوراتور یا آبچوراسیون است. این دستگاه در درمان ریشه و برای پر کردن کانال‌های ریشه مورد استفاده دندانپزشک قرار می‌گیرد. اغلب از ابچوراتور برای درمان عفونت‌های مرکز دندان استفاده می‌شود. در این شرایط بیمار با درد شدید ناشی از عفونت به دندانپزشک مراجعه کرده و متوجه می‌شود که عصب‌های دندان براثر عفونت تحت‌تاثیر قرار گرفته‌اند.
استفاده از کن‌های کاغذی در درمان ریشه دندان
وقتی دندانی نیاز به عصب‌کشی دارد، دندانپزشک ابتدا عفونت‌های دندان را با یک فرز مناسب برداشته و به ریشه می‌رسد. دندانپزشک در این مرحله به وسیله فایل دستی یا روتاری، پالپ دندان را نیز برمی‌دارد. پس از برداشت پالپ، محل عملیات باید کاملا خشک شود تا بتوان ادامه ترمیم را انجام داد؛ خشک کردن محیط کانال توسط کن‌های کاغذی دندانپزشکی انجام خواهدشد.
انواع فایل دستی دندانپزشکی در عملیات اندو
در عملیات اندو، قبل از استفاده از فایل روتاری، فایل‌های دستی به کار می‌روند. فایل‌های دستی به دو نوع فایل دستی H مانی و K مانی تقسیم‌بندی می‌شوند. رایج‌ترین فایل در درمان اندو، فایل‌های دستی H مانی هستند. این فایل‌ها از استیل ضدزنگ ساخته شده و دارای بدنه خارداری هستند. خارج کردن عفونت توسط فایل H مانی به سادگی امکان‌پذیر است.
فایل اسپریدر و کاربرد آن در اندو
اسپریدر یکی از ابزارهای اساسی در عملیات درمان ریشه است که توانایی عالی در متراکم کردن گوتا پرکا دارد. اسپریدرها، فایل‌های دستی صاف و نوکداری هستند که مانند تمامی فایل‌ها براساس سایزبندی و جنس (استیل- نیکل تیتانیوم) مورد استفاده دندانپزشک قرار می‌گیرند.
مجموعه سلامت تجهیز لطیفی؛ بهترین انتخاب در تکمیل لیست ابزار اندودانتیکس مطب
در مواد اندودانتیکس مهم‌ترین ابزارهایی که در طول عملیات اندو مورد استفاده دندانپزشک قرار می‌گیرند، معرفی شد. البته توجه داشته باشید که این لیست تنها به چند نمونه از ابزارآلات اساسی اشاره دارد. مجموعه تخصصی سلامت تجهیز لطیفی با سال‌ها تجربه در زمینه فروش انواع ابزار دندانپزشکی آماده ارائه خدمات و مشاوره به دندانپزشکان عزیز است. از طریق فروشگاه آنلاین لطیفی می‌توانید باکیفیت‌ترین ابزارهای اندودانتیکس را تهیه کنید.